GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

GELMİŞ GEÇMİŞ EN AKILLI UÇAN KAMERA

GoPro’nun Karma’yı geri çağırmasının ardından rakipsiz olarak yoluna devam eden DJI geçtiğimiz hafta güncel modeli Phantom 4’ün Pro versiyonunu tanıttı. Versiyon dedik ancak Phantom 4 Pro’yu başlı başına yeni bir model olarak da ele alabiliriz. 4K çözünürlük sağlayan 1 inch kamera sensörü, kendi opsiyonel ekranına sahip yeni kumanda, 5 yönlü sensör taraması ve 7 kilometrelik menzil gibi nitelikleri sayesinde nihayet artık uygun fiyatlı bir drone için gönül rahatlığıyla “bu olmuş” diyebiliyoruz.

Kendisini dengelemek için geriye doğru hareket etmesi sonucu göremediği engellerle karşılaşmış veya her şeyin yolunda gittiğini düşünürken bir anda yan tarafından ağaca çarpıp düşmüş cihazlarla o kadar çok karşılaştık ki, özellikle 5 yönlü sensör taramasını uzun süredir gözlerimiz yollarda bekliyorduk. Yüzümüzü güldüren bir diğer yenilik ise DJI’ın en iddialı olduğu konu olan yazılım alanında oldu.

1 İNÇ 20-MEGAPİXEL CMOS

Sensör boyutu, piksel sayısından daha görüntü kalitesi için daha önemlidir çünkü daha büyük bir sensör her pikselde daha fazla bilgi yakalar, dinamik aralığı, sinyal / gürültü oranını ve düşük ışık performansını geliştirir. Phantom 4 Pro’daki 1 inç 20 megapiksel CMOS sensörü, Phantom 4’ün 1 / 2.3in sensörünün boyutunun neredeyse dört katı. Daha büyük pikseller kullanır ve artan kontrastın yanı sıra maksimum ISO 12800 değerine sahiptir. İleri düzey post-processing için yeterli ayrıntıyı yakalarken görüntülerin hemen kullanılması için yeterlidir.

ENGEL ALGILAMA HASSASİYETİNİN BEŞ YÖNÜ

FlightAutonomy, arka tarafa yerleştirilmiş yüksek çözünürlüklü stereo görme sensörlerinin yanı sıra ön ve arka taraflara yerleştirilen kızılötesi algılama sistemlerine ek olarak ikili setle genişletildi. Bu şebeke, Phantom 4 Pro’yu daha fazla engelden koruyan ve film yapımcılarına daha karmaşık görüntüler çekme güveni veren beş yönlü engel algılama ve dört yönlü engel önleme sistemi yaratıyor.

YAPIM EKRANLI UZAKTAN KUMANDALAR

Phantom 4 Pro denetleyicisi, 5.8 GHz iletim desteği ekleyen yükseltilmiş Lightbridge HD video iletim sistemini bütünleştirir. 2,4Ghz ve 5,8GHz arasında seçim yapabilme kabiliyeti, pilotların parazit yolunu kesmesine olanak tanır ve geniş 2.4Ghz frekans kullanımı olan bir bölgede uçarken neden olan görüntü gecikmesini ortadan kaldırır. Normalde, Wi-Fi video iletim sistemleri, 5.8GHz frekansı kullanan bir denetleyiciyle çalışmak için 2.4GHz frekans kullanır; çünkü bunların her ikisi de aynı frekansı kullanırken ortaya çıkabilecek parazitlenmeyi önler. Normal olarak gerçekleştirmek için, video iletim sistemi ve denetleyici birbirine müdahale edecek, özellikle de her ikisi de aynı frekansı kullanıyorsa, görüntü gecikmesine neden olacaktır. İki farklı frekansın kullanılması uçuş performansı açısından dezavantajlara sahiptir. Örneğin, uçuş performansı, iki frekanstan herhangi birinin etkileşime girmesi durumunda etkilenir.

Phantom 4 Pro’da kullanılan Lightbridge HD video iletim sistemi, sinyal gönderimi için TDM (Time Division Multiplexing) kullanır; bu sayede, aynı frekansta kontrol sinyalleri gönderir ve video iletim sinyalleri alabilir. 2.4GHz frekans bandı genellikle Wi-Fi, 4G hücreli kuleler ve kentsel alanlardaki diğer girişim türlerinden etkilenirken, 5.8Ghz bant iletim güvenilirliğini artıracaktır. Açıldığında, Phantom 4 Pro yerel sinyal seviyelerini değerlendirir ve otomatik olarak en düşük parazit seviyesine sahip iletim frekansını seçer. Bu, maksimum 4.3mi (7km) video iletiminin optimum aralığını sağlar *

Phantom 4 Pro + ile entegre bir 5.5inç 1080p ekran, geleneksel akıllı cihazların iki katından daha fazla 1000 cd / m2 parlaklık sunar. Parlak, canlı renkler doğrudan güneş ışığında kolayca görülebilir hale getirir. Bu ekranla uçuş öncesi hazırlıkları basitleştiren bir mobil cihaz gerekmez. DJI GO uygulaması ekrana yerleştirildiğinde, donanım ve yazılım tam olarak optimize edilebilir, böylece video gecikmesi de azaltılır. Bir HDMI portu, Micro-SD kart yuvası, mikrofon, dahili hoparlör ve Wi-Fi bağlantısının entegrasyonu, görüntülerin DJI GO içinde düzenlenip hemen anında paylaşılmasına olanak tanır. Son olarak, beş saatlik bir pil ömrü, Phantom 4 Pro + ‘yu komple bir havadan görüntüleme çözümü haline getirir.