GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

DJI ve DroneSAR Arama Ve Kurtarma Uygulaması

DJI ve DroneSAR Acil Müdahale Ekipleri için Arama Ve Kurtarma Uygulaması geliştiriyor. Yazılım, Havadan Görüntü Sistemlerini Kurtarma Operasyonlarına Entegre Ediyor

3 Kasım 2016 – Dünyanın önde gelen insansız hava araçları üreticisi DJI ve arama kurtarma endüstrisinde devrim yaratan İrlandalı teknoloji kuruluşu DroneSAR Perşembe günü, drone’ların benzersiz havadan görüş imkanını kurtarma yönetimi yazılımları ile sorunsuz bir şekilde birleştiren yeni bir arama kurtarma uygulaması duyurdu. Uygulama ilkyardım ekiplerinin hayat kurtarmak için drone’ları etkin bir şekilde kullanmalarını sağlayacak. DroneSAR normal veya termal görüntüleme kamerasından, olay komuta merkezine ve diğer kurtarma ekiplerine canlı görüntü ve video akışı gerçekleştiriyor. Yazılım, mağdurların GPS koordinatlarını etiketleyebiliyor ve otomatik olarak e-posta veya SMS yoluyla ileterek görevlilerin mağdurlara daha çabuk ulaşmasını sağlıyor. Tamamlanan arama bilgileri de kaydedilerek kurtarma ekiplerine aktarılıyor.

Uygulama, çeşitli arazi tiplerini dikkate alarak, alanın daha hızlı ve etkili bir şekilde araştırılması için drone’un belli bir düzende uçmasını sağlıyor.

Uçuş rotası tepelere, dağlara, ağaçlara veya düz araziler dahil olmak üzere herhangi bir araziye göre ayarlanabiliyor. Yazılım, kullanıcıların yükseklik, görüş alanı, pil ömrü ve algılama olasılığı gibi değişkenlere dayalı otomatik bir hava araştırma düzeni seçmesine olanak tanıyor. DroneSAR, veri toplama sürecini organize ederek ve verileri yönetip  analiz etmeyi kolaylaştırarak drone’ların kurtarma protokollerinin bir parçası olarak metodik olarak kullanılmasını ve personelin daha güvenli ve etkili bir şekilde çalışmasını sağlıyor.

Türünün ilk örneği olan bu yazılım, Avrupa Acil Numara Derneği ve İrlanda Donegal Dağı Arama Kurtarma Ekibi ile birlikte DJI tarafından yapılan araştırmalara dayalı olarak geliştirildi. Çalışmalar; bir kurbanın beş kişilik bir kurtarma ekibi tarafından bir kilometrekarede bulunması için ortalama iki saatlik bir süre gerekliyken, bir akıllı bir drone’un başarılı bir kurtarma operasyonu için geliştirilmiş ek özellikleri sayesinde 20 dakika veya daha kısa bir sürede bu işi yapabildiğini ortaya koydu.

DroneSAR Kurucu ve CEO’su Oisin McGrath, “Amacımız hayat kurtarmak. Yazılımımız ekiplerin arama kurtarma riskini ve arama süresini azaltacak. Sadece bir hayat kurtarmak bile bizim için bu misyonu başarmak anlamına gelir.” şeklinde konuştu.

DJI-DroneSAR donanım ve yazılım paketinin erişilirliği ile ilgili ayrıntılı bilgi ileri bir zamanda duyurulacak.

Uygulamanın ekran görüntülerini buradan indirilebilirsiniz:

https://www.dropbox.com/sh/f24se7ww9ag5kwv/AAAfBGx_CgYtEfQBxDpfB1Qta?dl=0

Uygulamanın kullanım videolarını buradan indirebilirsiniz: https://drive.google.com/open?id=0ByYSx4-T_-3zQS10ZW43eEVPaE0

DJI Eğitim Direktörü Romeo Durscher, “Bulguları ve verileri iletmek için teknolojiyi nasıl kullanabileceğimizi analiz ederek en uygun taktik yaklaşımın belirlenmesi ile bu yazılım ilkyardım ekiplerine büyük fayda sağlayabilir” görüşünde. “Bir arama kurtarma işlemi sırasında konuşlandırılan görevlerin ve stratejilerin birçoğu otomasyonla hızlandırabilir, böylece bir kurbanın bulunması ve hayat kurtarması için gereken süre azaltılabilir.”