GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

KIŞ AYLARINDA DRONE UÇURMAK

Kış aylarında güvenli drone uçurmak ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar... Kullanılması gereken aksesuarlar...
D

rone kullanıcıları arasında sık tartışılan bir konu, kış aylarında drone kullanılır mı? Dikkat edilmesi gereken noktalar neler?

Ticari amaçlı drone kullanıcıları doğal olarak kış aylarında da işlerine devam etmek zorunda. Hobi amaçlı drone kullanıcıları için ise fantastik görüntüler yakalayacakları yılın en güzel dönemi kış mevsimi. Dolayısıyla kış geldi diye kimse dronunu rafa kaldırmıyor. Özellikle hava çekimi tutkunları için muhteşem görüntülerin ortaya çıktığı yılın en güzel dönemi. Sadece hava şartlarını dikkate alarak drone kullanım inceliklerini uygulayarak güvenli ve zevkli uçuş deneyimleri yaşayabilirsiniz.

Soğuk havalarda uçmak için bazı ipuçlarını ve püf noktalarını sizler için derledik ve  yanınızda bulunması gereken bir kaç aksesuardan bahsedeceğiz. En son bölümde ise hava fotoğrafçılarının dikkat etmesi gereken bir kaç noktaya değindik. Umarım güvende uçuş yapmanıza yardımcı olabiliriz. Kırımsız uçuşlar…

İlk olarak, muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi en önemli kural yağışlı havalarda uçmamaktır. Nem drone’ un en büyük düşmanıdır ve mümkün olduğunca uzak kalmaya çalışırız. Özellikle yağmur tehlikelidir; ancak kar da drone içerisine kaçarsa  drone’ u bozacaktır.

Soğukta uçmanız durumunda başka bir önlem almalısınız. Drone üreticinizin modeliniz için minimum çalışma sıcaklığına sahip olup olmadığını kontrol edin. Aşağıdakilerin herhangi birinin anormal uçuş özelliklerini oluşturabileceğini ve  garantinizi geçersiz kılabileceğini unutmayın.

Kışın uçmak tamamen kasvetli bir durum değildir. Örneğin soğuk havada uçmanın bir avantajı da ; soğuk havanın sıcak havadan yoğun olması drone’ a ekstra bir güç verecektir.

İnternette kış uçuşları için bir çok tavsiye var. Bunlardan en önemlilerini şöyle sıralayabiliriz.

1.Drone içerisine nem girmesini önleyiniz: Belirttiğimiz gibi karda ve yağmurda uçmaktan kaçının.

2.Drone’ a gereksiz ağırlık bağlamayınız: Soğukta bataryaların çalışması zor; şarj tüketimi daha hızlı olacaktır.

3.Buzların oluşmasını önlemek için zırhınızı makineye vidalamadan önce kurulayın.

4.Bulutların veya sisin içine uçmayın:Yine, bu nemden kaçınılması ve buzun oluşmasını önleme ile ilgilidir.

Kendi Sıcaklığınızı Korumak Önemli:

Tabii ki, kışın dışarıda uzun süre kalacaksanız aklınızda tutmanız gereken ilk şey kendinizi sıcak tutmaktır. Şapkalar, eşarplar, ceketler ve botlar çok önemlidir, ancak uçağı uçurduğunuz için elinize özel bir dikkat göstermelisiniz.

Bir çift güzel eldiven gerekecek ve onlara dokunmatik ekranlı parmak takılıyorsa daha iyi olacaktır.

Sahip olabileceğiniz başka bir öğe el ısıtıcıları veya ısı paketidir. Bazen kendi vücut ısınnız yeterli değildir ve soğukta sıcak tutmak için ısıtıcıları eldivenlere takabilirsiniz. Ayrıca pillerle de kullanışlıdır.

Parmaklarınız boşta kumandayı kullanmak istiyorsanız aşağıda resimde gösterilen eldiven gibi bir aksesuar tercih edebilirsiniz.

Bataryalar Soğuk Olmayı Sevmez

Bu durum soğukta uçarken en büyük sorun olacaktır. Bataryalar, soğukta hızlı tüketim göstereceklerdir. Cep telefonu şarjının soğukta daha çabuk bitiğini farketmişsinizdir. Drone bataryaları için de aynı durum söz konusu.

Soğuk havalarda batarya bakımında kullanabileceğiniz bir kontrol listesi:

1.Bataryaları şişme ve diğer hasar açısından muayene ediniz. Hasar görmüş bataryaları zaten kullanmamanız gerekir, ancak kötü bir batarya soğukta çok daha kötü olur.

2. Bataryanızı %100 şarj ediniz.

3. Bataryayı sıcak tutunuz. Onları sıcak bir ortamda nakledin ve yedek parçalarınızı soğuk zemin üzerine koymayınız. Bir battaniyeye elle ısıtıp sararak sarmak iyi bir fikirdir.

4. Taşınabilir bir batarya şarj cihazı getirin. Bu, beklenenden daha hızlı bir şekilde gücü kaybettiğinizde biraz ekstra suya ihtiyacınız olması durumunu çözmek için kolay bir acil durum planıdır.

5. Uçmadan önce drone’ unuzu bir dakika bekletin. Bu, ısınması için bir şans verir ve her şeyin düzgün çalışmasını sağlar.

6. Özellikle uçuşun ilk birkaç dakikasında tam gazla kalkmaktan kaçınınız.

Drone Kullanımına Faydası Olacak Araçlar:

Uçmak için cesur davranmadan önce almayı düşünmeniz gereken aksesuarların listesi:

El ısıtıcıları – hem elleriniz hem de pilleriniz için
Dokunmatik parmaklı eldivenler
Verici eldiven
Taşınabilir pil şarj cihazı

1. Manuel olarak pozlama ve beyaz dengesi ayarlayın. Yaz aylarında çekim yaparken fotoğraf makinenizin pozlaması harika olabilir, ancak manzara parlak beyaz karlı dolduğunda, kameranız sahnenin aşırı pozlanmış olduğunu düşünerek kandırılabilir ve pozlamayı otomatik olarak çevirir. Sonuç, karın griye döneceği ve ayrıntıların kaybolacağı aşırı pozlamalı görüntüler olabilir. Çözüm, manuel olarak pozlamanızı ayarlamaktır.

Fotoğrafçılar için;

Kış aylarında hava fotoğrafı çekmek, zor bir iştir. Çekim yaparken iki şeyi aklınızda bulundurmanız gerekir:

1. Manuel olarak pozlama ve beyaz dengesi ayarlayın: Yaz aylarında çekim yaparken fotoğraf makinenizin pozlaması harika olabilir, ancak manzara parlak beyaz ve karlı dolduğunda, kameranız sahnenin aşırı pozlanmış olduğunu düşünerek kandırılabilir ve pozlamayı otomatik olarak çevirir. Sonuç, karın geriye döneceği ve ayrıntıların kaybolacağı aşırı pozlamalı görüntüler olabilir. Çözüm, manuel olarak pozlamanızı ayarlamaktır.  Petr Hejl, görüntü ISO ayarını 0,3-0,7 arası yoğun bırakmanızı,  fotoğraflarınızı çekildikten sonra ise kontrol etmenizi öneriyor. Devam ediyor:

2.Video için nötr yoğunluk filtreleri kullanın:

Parlak kış ortamı, sabit diyafram kameraları (çoğu tüketici dronunda tipik olarak) enstantaneyi çok hızlı ayarlamak ve videonuzu sarsıntılı bir karmaşaya çevirmek için zorlar. Nötr Yoğunluk filtresi ekleme kameraya giren ışık miktarını sınırlamaya yardımcı olur, daha yavaş enstantane hızlarını seçmenizi ve pürüzsüz görünümlü videolar oluşturmanızı sağlar.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1
×
Merhaba 👋
Bana yardımcı olabilir misiniz?
dji servis dji servis dji servis