GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Drone Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

Drone kullanmak büyük bir dikkat istemektedir. Yaptığınız bir hata ile kendinize, farklı bir kişiye veya drone’a bir zarar verebileceğinizi unutmayalım. Hatırlatmak isteriz ki drone’unuzda karşılaşmış olduğunuz her türlü soruna Dji teknik servis olarak çözüm kavuşturabiliriz. Sağlamış olduğumuz dji servis hizmeti ile kötü durumda olan drone’larınız için çözüm odaklı hareket etmekteyiz. 

Drone Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Drone’lar kendi dünyasını oluşturma ya da yeni yerleri keşfetmek isteten fotoğrafçılara heyecan verici bir dünya sunmaktadır. Dha önce drone’lar ile ilgilenmeyenler ve hava fotoğrafı çekmeyenler içinde DJI çıkarmış olduğu modeller ile her kesime hitap etmektedir. Ama her şeyinde yerli yerinde olması gerektiğinide unutmayalım. “İmkanlar büyüdükçe sorumluluklarda büyür” sözünü hatırlatarak, yanlış kullanım ile tehlike ve kötü sonuçların önüne geçmenizi söylemek isteriz. Peki drone kullanırken nelere dikkat etmelisiniz? 

Drone’un Sınırlarını Bilmek 

Sahip olduğunuz drone’un öncelikle neler yapabileceğini ve sınırlarının ne olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Drone’un kalkış ve iniş hızları, çıkabileceği maksimum yüksekliği ve maksimum hızını bilmeniz gerekir. Tabi, drone’un aşırı rüzgâr şiddetinde sabit durmayacağını hatta ters bile dönebileceğini unutmamalısınız.  Genellikle drone kullanıcıları kış aylarında drone’larını kış uykusuna yatırmayı tercih eder. Phantom 3 gibi modellerde sıcaklık sıfırın altına indiği zaman uçuşların riskli olduğu bilinmektedir. 

Yasal Yönetmelikler 

Türkiye’de her ne kadar drone’ların sınırlayan bir yasal yönetmelik bulunmasa da bu her yerde drone uçurabileceğiniz anlamına gelmemektedir.  Öncelikle hava alanlarına 2 km yakınlıkta drone uçurmanızı kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Türkiye’de asker bölgelerde, devlete ait olan kurum ve kuruluşlarda ve kolluk kuvvetlerine ait olan yerlerin izinsiz bir şekilde görüntülenmesi yasaklanmıştır. Bu konularda yasal bir yönetmelik olmadığından dolayı karşılaşacağınız cezayı bilmemenizde büyük bir risk alacağınız anlamına gelmektedir. Kısaca söylemek gerekirse uçuş yapacağınız bölgeyi iyi tanımalısınız. 

Pil Kontrolü 

Drone’u harekete geçirmeden önce pilinin tam olduğundan emin olmalısınız. Aynı şekilde darbe, şişlik ya da diğer farklı deformasyonların olup olmadığının da kontrolünü yapmalısınız. Eğer bu sorunların birinin var olduğunu düşünüyorsanız öncelikle üretici firma ile veya sizlere sağlamış olduğumuz dji servis hizmeti ile yardım isteyin. Eve dönüş süresini de hesaba kattıktan sonra drone’u uçurmaya başlayabilirsiniz. Ama burada da unutulmaması gereken bir nokta var ise o da drone’un uçuş süresi 25 dakika ise drone 25 dakika kesintisiz havada kalacak demek değildir. 

Yazılımın Güncelliği 

Tüm sistemi etkilen şey, yazılımdır. Uçuş performansının iyi olması dahil olmak üzere birçok şey yazılımın güncelliği ile gelmektedir. Uçuk öncesinde yazılım doğru yüklenmiş olduğuna emin olmanız gerekmektedir. 

Hava Koşulları 

Hayatınız boyunca mutlaka bir kere bile olsa uçağa binmişliğiniz veya türbülans sözünü duymuşluğunuz vardır. Hava şartlarının uçuş üzerindeki etkili en önemli faktörlerdendir. Aşırı sıcak, soğuk havalarda, rüzgârlı havalarda sağlıklı bir uçuş yapılması mümkün değildir. Sıcak havalarda drone’unuzun motoru, devreleri ve pili aşırı ısınacağından dolayı sisteme zarar verebilmektedir. Soğuk havalarda ise drone’unuzun devrelerinin donabileceğini unutmayın. Mutlaka drone uçuşu yapmaya karar vermeden önce hava şartlarını kontrol edin. 

Test Uçuşları 

Birçok konuda sizlere bilgi verdik ve artık eskiden daha çok bilgi sahibisiniz. Tüm kontrolleri yaptınız ve drone uçuşa hazır mı? Şimdi ise sırada test uçuşları vardır. Test uçuşlarında, elinin kumandaya alışana kadar yüksek irtifalara çıkmanızı önermiyoruz. Ama insanların yoğun olduğu bölgelerde de alçak uçuş yapmamanız gerektiğini unutmayın. Test uçuşu esnasında pilotajınızı ve uçuş kabiliyetinizi arttırabilirsiniz. 

Dji Servis İstanbul 

İstanbul’da sizler için sağlamış olduğumuz dji teknik servis hizmeti ile karşılaşmış olduğunuz sorunları ortadan kaldırıyoruz. %100 müşteri memnuniyeti ile drone’larınızın başına gelen şeylere rağmen eski haline getirmek için uğraşıyoruz. Sizlerde bizi tercih edebilirsiniz. 

Related Posts