GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Teknik Servis

Karşılaştığınız sorunlarda; sitemiz üzerinden online olarak veya telefon ile bize ulaşıp uzaktan destek alabilirsiniz. ( Drone modlarının kullanımı, drone güncelleme, drone kalibrasyon gibi…) Eğer drone’ unuzun servis görmesi gerekiyorsa, tüm dji ürünlerinizi İstanbul/ Kadıköy’ de bulunan servisimize getirebilirsiniz. İstanbul dışındaki drone kullacıları ise Türkiye’ nin her yerinden kargoyla cihazlarını gönderebilirler.

Dji Servis ve Drone Tamir Süreci

Emka Drone servisimizde dji marka ürünlerin servisi, tamir, bakım ve onarımını gerçekleştirmekteyiz. Sitemizden, sosyal medya kanallarınızdan takip edebileceğiniz konular:

1-Dji marka drone’ larda meydana gelen arızaları ve bunların çözüm süreci,

2-Dji drone modellerinin(Dji Inspire 2, Dji Inspire 1, Dji Mavic Pro,Dji Phantom 4 Pro, Dji Phantom 4, Phantom 3…) teknik özellikleri,

3- Dji drone modellerinin(Dji Inspire 2, Dji Inspire 1, Dji Mavic Pro,Dji Phantom 4 Pro, Dji Phantom 4, Phantom 3…) kullanımı

4- Dji Go, Dji Go 4, Dji Asistant v.s Dji ürünlerini kullanmaya yönelik uygulamar,

5- Tüm drone modelleri için kalibrasyon ve güncelleme nasıl yapılır.

Karşılaştığınız sorunlarda; sitemiz üzerinden online olarak veya telefon ile bize ulaşıp uzaktan destek alabilirsiniz. ( Drone modlarının kullanımı, drone güncelleme, drone kalibrasyon gibi…) Eğer drone’ unuzun servis görmesi gerekiyorsa, tüm dji ürünlerinizi İstanbul/ Kadıköy’ de bulunan servisimize getirebilirsiniz. İstanbul dışındaki drone kullacıları ise Türkiye’  nin her yerinden kargoyla cihazlarını gönderebilirler.

Dji servis sürecmiz üç aşamalıdır:

1-Kayıt: Drone elimize ulaştıktan sonra gönderilen ürünün tüm parçaları seri numaraları ile, drone sahibi ise iletişim bilgileri ile sistemimize kaydedilir. Cihazın elimize ulaştığını bildirmek için müşterilerimizle iletişime geçeriz.

2-Ön Servis: Cihaz kaydı yapıldıktan sonra, drone arıza tespiti yapılır ve hasar net olarak tespit edilir. Arıza tespitinden sonra durum ve fiyat bilgisi vermek için müşterilerle iletişime geçeriz. Onay alındıktan sonra servis süreci başlatılır.

3-Servis Süreci: Arıza mümkün olan kısa zamanda ve en uygun maliyetle çözülür. Drone test edilir ve kargo yolu ile tekrar gönderilir.

müşterimize sunarız ve servis sürecinin nasıl işleyeceği ve maliyetinin ne olacağı konusunda bilgilendiririz.  Müşterimizin onayının ardından servis sürecini başlatırız.  Yine aynı akış içerisinde cihazımızın arıza tespiti yapıldı.

Dji Drone’ larda Sıvı Temas ve Beraberinde Gelebilecek Arızalar

  1. Sıvı Temas: Drone’ lar için en talihsiz olaylardan bir tanesi de sıvı temastır. Sıvı temas zararları çok büyük olabilir ancak erken müdahala ve teknik uzmanlıkla çözülebilir.
  2. Gimbal Arızası: Sıvı temas sonucu en pahalı parçalardan biri olan gimbal da zarar görmüşsse, erken müdahale çok önemlidir. Gimbal içerisindeki pitch kol, roll, anakart, sensör kartlarında oksitlenme meydana gelebilir.
  3. Ribbon: Sıvı temas sonucu ribbon da zarar görebilir. Ribbon ayakları, ribbon soketleri sıvı sonucu işlevini yitirebilir.
Dji Phantom 3 Standart Sıvı Temas

Related Posts

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (5 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1
×
Merhaba 👋
Bana yardımcı olabilir misiniz?
dji servis dji servis dji servis