GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

DJI SPARK VS DJI RYZE TELLO

Dji teknik servis arayışında iseniz sizlere sunmuş olduğumuz dji servis hizmetinden yararlanabilirsiniz. Sizlere sadece dji servis hizmeti sunmamakta, merak ettiğiniz drone’ların da paylaşımını yapmaktayız. Bu yazımız ile sizlere Dji Spark ve Dji Ryze Tello modellerini karşılaştırmaktayız.

DJI SPARK VS DJI RYZE TELLO

Hobi olarak drone almak isteyenlerin en çok tercih ettiği modeller Dji Spark ve Ryze Tello modelleridir. Her iki drone’da da DJI imzası bulunmaktadır. Spark modeli DJI tarafından çıkarılmış olup, Tello modeli DJI ve Ryze ortaklığı ile piyasaya sürülmüştür. Bu iki model aslında farklı alanlara hitap etmektedir. Oldukça benzer özelliklere sahip olan iki drone’u sizler için karşılaştırarak hangisini tercih etmeniz konusunda kaldığınız ikilemde sizlere yardımcı olmak için bu yazımızı hazırlamış bulunmaktayız.

Kamera

Bilindiği üzere drone incelemelerinde ki en önemli nokta kamera özellikleridir. Ryze Tello modeli daha çok hobi amacı ile uçuş yapmasından dolayı Spark’a istinaden dezavantajlı durumdadır. 720p video çekimi yapabilen Tello, 5 MP fotoğraf çekebilmektedir. Spark modelinde ise 12 MP fotoğraf çekimi yapılabilen gelişmiş bir kamera bulunmaktadır. 1080p çözünürlükte video çekimi yapabilen Spark, iki eksenli gimbala sahiptir. Tello’nun kamerasında gimbal özelliği mevcut değildir.

Batarya

En önemli bir diğer özellik olan batarya, her iki drone’da da küçük bir yapıya sahip olmaktadır. Spark 1480 mAh’lık bir bataryaya sahip iken Tello’da 1100 mAh’lık batarya mevcuttur. Sahip oldukları bataryalar ile Tello 13 dakikalık, Spark 16 dakikalık bir uçuş yapabilmektedir.

Ağırlık

Hafiflikleri ile dikkat eden Spark ve Tello modellerinde, Tello bu konuda bir adım daha ileridedir. Boyutu ile neredeyse avuç içine sığacak olan Tello, 80 gr ağırlığa sahiptir. Spark ise tam olarak 300 gr ağırlığındadır. Tello bu konuda Spark’a oldukça büyük bir fark atmıştır.

Kontrol

Spark ve Tello modelleri, ufak boyutlara ve hobi amacı ile üretilmiş drone’lar olduklarından dolayı mobil cihazlar ile kolayca kontrol edilebilmektedirler. Tello’nun sahip olduğu özel uygulaması ile mobil cihaz üzerinden kontrol edilebilmekte. Tello 100 metre mesafeye kadar kontrol edilebiliyor. Spark modeli hem kontrol kumandası ile hem de mobil uygulama üzerinden kontrol edilebiliyor. Kumanda ile kontrol edildiğinde Spark, 2km mesafeye kadar kontrol edilebilmektedir. Fakat mobil uygulama üzerinden kontrol etmek istediğinizde bu mesafe 100 metreye düşmektedir.

Yeni uçuş yapan kullanıcılar için ideal olan bu iki drone, farklı kesimlere hitap etmektedir. Spark modeli daha çok yetişkin kullanıcılara hitap ediyorken, üretiliş amacı ile çocuklara yeni ufuklar açmayı hedefleyen Tello ise çocuklara hitap etmektedir. Kodlanabilen bir drone olan Tello, MIT tarafından geliştirilmiş olan Scratch programı aracılığı ile çocuklara kodlama öğretmeyi hedeflemekte, öğrenilen kodlamaları ise Tello üzerinde uygulatabilmektedir. Yani anlayacağımız Tello hem bir başlangıç drone’u hem de eğitim drone’udur.

Dji Teknik Servis

Dji servis hizmeti ile sahip olduğunuz drone’lar üzerinden karşılaşmış olduğunuz problemleri ortadan kaldırmayı hedeflemekteyiz. Dji servis İstanbul içerisinde hizmet vermek olup müşteri memnuniyetine fazlaca önem vermektedir.

Related Posts