GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Spark Compas Calibration (Kumpas Kalibrasyon)

Her model drone için kumpas kalibrasyonu gereklidir. Dji marka drone modellerinde kumpas kalibrasyon işlemi genellikle benzer adımlarla gerçekleşmektedir.

Drone Compass (Kumpas) Nedir?

D

Drone için sık kullanılan bir kavram olan kumpas, drone için pusula işlevini görür. Drone ‘ un yönünü hatasız bulabilmesi için pusula ayarlarını düzgün olması gerekmektedir. Pusula ayarları zaman zaman bozulabilir ve bu ayarları tekrar düzeltmek için yapılan işleme de “compass calibration(kumpas kalibrasyon)” denir. Her model drone için kumpas kalibrasyonu gereklidir. Dji marka drone modellerinde kumpas kalibrasyon işlemi genellikle benzer adımlarla gerçekleşmektedir.

Dji Spark kumpas kalibrasyon işlemi de oldukça basittir.

Dji Spark Kumpas Kalibrasyon Nasıl Yapılır?

Dji Spark’ ı ve kumadnayı power tuşuna basarak açınız. Kumandaya mobil cihazı bağlayınız. Dji Go uygulamasını açınız. Tüm cihazların şarjı dolu olmalıdır.

Dji Go uygulamasında sağ üstte bulunan bara tıklayınız. Aşağıdaki ekran gelecektir:

dji-spark-kalibrasyon

“Aircraft Status” Menüsünde genel bilgileri görebilirsiniz. Genel kontrol olarak buradan herhangi bir hata olup olmadığını görebilirsiniz. Bu menüde “Compass” sekmesinin yanında “Calibrate” butonuna tıklayıp, gelen ekranda “Start” butonuna basarak kalibrasyonu başlatınız.  Kalibrasyon esnasında dronu kendi etrafında döndüreceğiz. Bu işlemi hava aracının iki ayrı pozisyonunda tekrarlayacağız.

dji-spark-kalibrasyon-2

Ekrana dronu nasıl tutmanız gerektiği gösterilecektir. Gösterildiği gibi yatay olarak tutunuz ve 360 derece döndürünüz.

dji-spark-kalibrasyon-3

Yatay olarak tamamlandığı zaman ekranda dikey olarak tutmanız gerektiği  gösterilecektir. Spark’ ı dikey konuma getiriniz ve tekrar 360 derece döndürünüz.

dji-spark-kalibrasyon-4

Dikey olarak da işlem tamamlandıktan sonra ekranda kalibrasyon işleminin başarılı olduğunu gösteren bir bildirim alacaksınız.

dji-spark-kalibrasyon-5

Related Posts