GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

DJI PHANTOM 4 KAZA NEDENLERİ

Dji Phantom 4 ile yapılan kazaları, servisimize gelen cihazlardan araştırdık. Bakın kaza nedenleri neler çıktı...
KISA ANKET

Makalemizi okuduktan sonra kısa anketimize katılırsanız, bundan sonraki yazılarımız için yardımcı ve yönlendirici olacaksınız. Teşekkürler…

Makaleyi yararlı buldunuz mu?

Dji Phantom 4 Kaza (Crash) Nedenleri

Dji Phantom 4, hobiciler için çıkarılan en iyi drone denebilir.  Herkesin, kaza yapmadan, rahatça uçurabileceği bir cihaz olduğu söylenir ama iki durum hakkında dikkat etmek gerekir:

  1. Başlangıçta Dji Phantom 4 ile uçmak o kadar kolay değildir, etkili kullanmak için bir çok özelliği bilmek ve incelemek gerekir,
  2.  Dji Phantom 4′ e  tasarlanırken kaza yapmayı önlemek için bir çok özellik eklenmiştir; eğer bu özellikleri nasıl kullanacağımızı bilmiyorsak kaza yapma riskimizi arttırmış oluruz.

Dji hızlı tüketim üzerine bir pazar oluşturmaktadır ve ürünlerine sürekli güncellemelerle yeni özellikler eklenmektedir. Dji’ ın çıkardığı her yeni modelde uçuş giderek kolaylaşmakta, hava, fotoğraf ve videolarının kalitesi artmaktadır.

Dji Phantom 4 ile ilgili kazalarda(crash) servis süreci olarak ele aldığımızda; Phantom serisi içerisinde, Phantom 4’ün yeni piyasada olmasına rağmen servis süreci daha rahat ve çözüme daha kolay ulaşılabilmekte. Daha önceki makalelerimizde  Dji Phantom 4’ ün iç yapısını donanımını teknik olarak anlatmıştık. Diğer Phantom ürünlerine göre nelerin değiştiğine dikkat çekmiştik. Dji da her teknoloji firma gibi yeni ürünlerinde  kendini her yönden geliştirmekte ve Phantom 4’ te de donanım olarak da geliştirmiş ve olası kırımlarda daha az hasarla kurtulabilmesi için değişikliklere devam etmiştir.

Dji Phantom 4 çıktığı ilk günden itibaren uçuşu kolaylaştıracak, yani pilota daha az iş düşecek ve kaza(crash)  yapmayı zorlaştıracak özellikleriyle herkesi şaşırttı. Gerçekten diğer Dji Phantom serisine bakıldığında hızlı bir gelişmeye sahip  olarak boy gösterdi.

Dji Phantom 4′ ün servis süreci için yorum yapmak gerekirse; parça temini rahattır ve hasarlı olan donanım parçası değiştirildiğinde sorunsuz çözüme gidilebilmektedir. Bu yüzden olası kazalarda, tamir onarım oldukça kolaydır ve maliyeti düşüktür.

Önceki Dji Phantom ürnleri(Phantom 3 öncesi), kontroller, kamera özelliklerinin yükseltilmesi gibi güncellemelere gitmiştir. Uçuşlar ise pilotsuz gerçekleştirilememektedir.  Bağımsız uçuş özelliği yoktu.

Phantom 4′ ün bir diğer önemli özelliği de  nesneyi takip etmeyi sağlayacak  engelden kaçınmadır.(obstacle avoidance) Yani daha geniş bilgisayar vizyonuna sahiptir.

Phantom 4′ ün ön yüzünde bulunan kameralar sayesinde ağaçlara, sokak direklerine, kuşlara ya da başka engellere çarpmak yerine bunları algılayıp kaçacaktır. Active Track modunda bulunan takip özelliği de diğer bir devrim niteliğinde olan özelliktir. Ancak bu özellikleri verimli kullanabilmek için detaylarını ve inceliklerini iyi bilmek gereklidir. Aksi halde, Phantom 4 ile kaza yapmanız(crash) kaçınılmaz olacaktır.

Dji Phantom 4′ te ilk etapta etkileyen özellikler; çok iyi bir tasarıma sahip olması, daha küçük ve daha akıcı olması, daha iyi bir pil ömrünün olması (28 dk), motorunun geliştirilmesi(sport modda 45 mil ) ve diğerleri…

P

hantom 4, tamamen GPS’ e bağlı bir hava aracı değildir.  NErede olduğunu bulmak için Visual Positioning System (Görsel Konumlandırma Sistemi) etkinleştirildiğinde bir dizi aşağıya doğru kameralar ve sonar sensörler içerir.

Phantom 4′ te IMU da geliştirilmiştir ve uçarken müthiş  istikrarı hissedeceksiniz. Hafif rüzgarda cihazda problem olmaz fakat çok rüzgarlı havalarda uçuş yapmayı tercih etmek mantıklı olmayacaktır.

Phantom 4′ ün kamerası da diğer Phantomlara göre oldukça gelişmiştir. Resim kalitesi 12MP ve video kalitesi de 4K’ dır. Yeni gimbal tasarımı hatasız video çekimi sağlar.

Phantom 4 ‘ te bulunan diğer iki optik kamera ise nesneleri tanımaya, algılamaya ve çarpmayı önlemeye yöneliktir. ancak bu özellik sadece ileri görüş alanına sahiptir; yani arkadaki nesneyi algılayamayacaktır. Sürekli kaza(crash) yaşayan kullanıcılar içi son derece etkili bir özelliktir. Engel algılama sayesinde kaza riskiniz azalacaktır.

Hiç bir drone kutudan çıktığı gibi uçuşa hazır olamaz. Phantom 4′ te de aynı durum söz konusu. Kutudan çıkardığımızda öncelikle bataryaların şarj edilmesi ve kalibrasyon yapılması gerekir. Daha sonra Phantom 4′ ü bağladığımız mobil cihazımıza Dji Go’ nun son sürümünü yüklememiz gerekir.

Phantom 4′ ü kullanmak diğer modellere göre oldukça kolaydır. Ancak engel algılama özelliği sadece öne doğru olduğu için cihazın yönünden emin olmamız gerekir. Kırmızı ışıklar, ön tarafa doğru bakmalıdır.

Sport Mode, Phantom 4 içerisinde bulunan ve pilotların işini kolaylaştıran özelliklerden hiç birini kullanmaz.  Kontrolü sadece kullanıcıya bırakır. Bu yüzden eğer uzman değilsek sport modu tercih etmemiz çok sağlıklı olmayabilir. Ancak kapalı ya da yeterli yüksekliği olmayan bir yerde uçuş yapacaksak, uydu yakalamak zor olacağı içn sport mode mantıklı bir tercih olacaktır.

Spor Mode kullanmanın zorluğunu anlattık, servisimize gelen Phantom 4 cihazlarında  genelde karşılaştığımız kaza(crash) nedenleri arasında bolca Spor Mode kullanımı vardır.. Engelden kaçınma özelliği(Obstacle Avoidance), maalesef Spor Mode’ da çalışmayacaktır.