GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Phantom 3 Pro Tamir

Dji Phantom 3 Pro, servis süreci, detaylı teknik bilgiler ve dji drone servisi hakkında bilinmesi gerekenler.

Phantom 3 Pro Crash

Emka Drone bildiğiniz üzere dji servis hizmeti vermektedir.  Tüm dji marka “drone”‘ lar için tamir, bakım ve onarım hizmeti gerçekleştirmektedir.  Servis sürecini ve kaza hikayelerini çoğu zaman sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz.  Yaşayabileceğiniz sorunlarla ilgili sizleri bilgilendirmeye çalışıyoruz.  Kaza sonucu oluşan kırımların tamir sürecini ve dikkat edilecek noktaları sizlere aktarıyoruz.

Dji ‘ ın şu anda gündemde olan ürünleri kuşkusuz Mavic Pro, Phantom 4 Pro ve Inspire 2. Dji Mavic Pro ve Phantom 4 Pro kullanımı artarak devam ediyor; ancak Dji Phantom 4 ve dji Phantom 3 Pro da hala da yaygın olarak kullanılıyor.

Yine bir düşüş sonucu hasar gören Phantom 3 Pro  drone servis süreci firmamızda şu şekilde gerçekleştirilmiştir:

1.Aşama:Drone Ön İnceleme

Dji drone servis sürecinin ilk aşaması drone incelemesidir. Hangi parçalar kırılmış, hangi parçalar çalışmaz durumda, hangilerinin tamiri mümkün, hangilerinin değişmesi gerekir bunların tespiti yapılır. Yaptığımız ön incelemede tespit edilen arızalar:

  • Gimbal Arızası

Gimbal arızasında önemli olan tamir edilebilir mi, yoksa değiştirilmesi mi gerekecek? Cihazımızın gimbal arızasının giderilebileceği ön incelemede tespit edilmiştir.  Dolayısıyla gimbal değişimine gerek kalmamıştır ve bu da maliyeti oldukça düşürecektir.

  • Ribbon Kopması

Düşme sonucu ribbon kopmuştur. Ribbon, özel yapım bir flex kablodur. Dolayısıyla tek çözüm yenisiyle değişimidir.

  • Anakart Arızası

Anakart arızası görülebilen bir arıza değildir. Cihaz içerisinde bulunan anakart üzerinde bir çok elektronik devre bulunmaktadır. Bu devrelerde arızalar meydana gelebilir. Cihazımızın anakartında da arıza tespit edilmiştir.

  • Kasa Kırımı

Kasa(shell) zaten herhangi bir darbe, düşme ya da kırım sonucu ilk zarar görecek donanım  en dışında bulunan kasadır. Kasa da kırımlar mevcut olduğu için değişmesi gerekmektedir.

2.Aşama: Bakım- Onarım

Anakart arızasını gidermek, teknik uzmanlık gerektirir, eğer uzman değilseniz böyle bir denemeye girmemeniz gerekir. Phantom 3 Pro servisimizde steril bir ortamda söküldü.  Anakart üzerindeki devrelerde bulunan arıza giderildi.
Gimbal arızasıını incelediğimizde değişime gerek olmadan onarılabileceğini raporladık. Hasarlı gimbal onarılarak eski haline getirildi. Ribbon ve kasa için değişimi gerçekleştirilebileceğini söylemiştir. Bu iki parça da değiştirilerek cihaz çalışır hale getirildi.

3.Aşama: Kumpas Kalibrasyon ve Test

Donanımsal olarak onarımı gerçekleştirilen cihazımızın kumpas kalibrasyonu da yapıldı. (Kumpas kalibrasyonunun yapılması  gereklidir.)  Daha sonra cihaz test edildi. Eski haline getirildi ve kullanıcıya teslim edildi.

Related Posts

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1
×
Merhaba 👋
Bana yardımcı olabilir misiniz?
dji servis dji servis dji servis