GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Inspire 2 İnceleme ve Test Uçuşu

Dji Inspire 2 detaylı inceleme, ilk test uçuşu, Inspire 1 ile karşılaştırılması ve görüntü kalitesinin incelenmesi...

Dji Inspire 2 İnceleme ve Test Uçuşu

Drone kullanıcılarının bir çoğu Inspire 2’ nin çıkacağını duyduğunda oldukça heyecanlandı.  5.2k RAW kamerasıyla, Apple ProRes, engelden kaçınma  özellikleri , uçuş gücünün iki katına çıkarılmasıve fiyatının uygun olması Inspire 2’ yi  profesyoneller için çok cazip hale getirdi.

Emka Drone olarak Inspire 2 ‘yi sahada test ettik ve sizler için tüm özelliklerini inceledik. Nasıl bir performansla karşılaştığımızı, görüntü kalitesinin nasıl olduğunu sizlerle de paylaşacağız.

Dji Inspie 2 LUT ve Dji Inspire 2 RAW-LOG dönüştürücüsüyle ilgileniyorsanız; makalemizde detayları bulabilirsiniz. Bu detaylara ulaşmak görünebildiğinden daha fazla çalışmak gerektiriyor ve öncesinde tüm riskleri belirlemek önemli.

Dji Inspire 2’ de video incelemek en zaman alıcı kısmıydı; ancak Dji Inspire 2 ile ne kadar çok çalışırsanız o kadar fazla keyif alacaksınız. Hem heyecanlandırıcı hem de umut verici…

Inspire 1’ in devamı niteliğinde olan Dji Inspire 2 kesinlikle bir gelecek nesil drone’ u. Uçurduğunuzda yeni teknolojiyle uçmanın farkını hissedeceksiniz.  Inspire 1 RAW’dan çok etkilenmiştik; ancak Indpire 2 gibi bir drone’ un üretebileceğini gördükten sonra Inspire 1’ in yetersiz olduğunu düşünmemiz haklı bir gerekçe olacak.Inspire 2 ile yakaladığımız görüntüler çok daha dikkat çekici ve Inspire 2 çok daha ciddi bir görüntüleme aracı.

4K kalitede  bile YouTube / Vimeo sıkıştırmasının çok güçlü olduğunu lütfen unutmayın. Gerçek görüntü kalitesinin 4 K’de nasıl olduğunu görmek isterseniz, kaynağa indirdiğiniz dosyayı ve sonuçta 4K bir ekranda izleyerek görüntülerin nasıl olduğuna karar verin.

Dji Inspire 2’ nin Dikkatimizi Çeken Özellikler:

Artıları:

 • X5S kamera kalitesi
 • 5.2K temiz görüntü kalitesi – derinlik ve çözünürlük şaşırtıcı
 • Apple ProRes Codec entegrasyonu çok kullanışlı
 • Genel ergonomi (durum, pil, kurulum süresi, şarj cihazı, vb.)
 • 25 dakikaya kadar uzatılmış uçma süresi (Sanırım 20’yi almayı başardım)
 • Daha düzgün çekimler için geliştirilmiş uçan kararlılık
 • Hava çekimi geliştirilmiş, havadan fotoğraf çekimi için ideal
 • SSD iş akışı
 • Güvenlik özellikleri (yedek piller ve IMU)
 • Geniş görüş açısı
 • Kabul edilebilir düşük ışık gücü

Eksiklikleri:

 • ProRes rengi her zaman “none” olarak varsayılanıdır ve manuel olarak değiştirilmediğinde “kötü görünüm” yakar.
 • Engel önleme çok hızlı tetikleyip “flyby” atışları mahvediyor
 • DJI Go App çok kalabalık, bazı düğmeler çok küçük ve pop-up’lar örgütlenmemiş.
 • Görüntü aktarımı sıklıkla, çok uzakta, yaklaşık 800 m mesafeden ayrıldı.
 • Her saniye atışta kötü bir ufuk vardı, ancak bu kolaylıkla düzeltilebilir
 • Odaklanma hala korkunçtur. Odaklamaya otomatik olarak odaklanmak için dokunursanız, çekim sonrasına kadar odaklanıp odaklanmadığınızı asla bilemezsiniz.
 • Kabul edilebilir düşük ışık gücü.
 • Dji kesinlikle bu birkaç etkinlik üzerinde çalışacaktır ve yeni güncellemelerle bunları giderecektir. Dji Inspire 2’ nin henüz test aşamasında olduğunu ve test için birkaç firmaya gönderildiğini unutmayalım.
 • DJI’nın drone’ unun ergonomisini daha da geliştirilmeye çalışıldığı açıktır; bunu görmek gerçekten güzel. Uzaktan kumanda, telefonunuzu veya tabletinizi otomatik olarak şarj etmesi otomatik iniş takımı, kendiliğinden ısıtmalı piller, çift şarj etme gibi küçük şeyler kullanımınızı oldukça kolaylaştırıyor. Bunların hepsi, özellikle tek kişilik bir operatörün işine oldukça yarıyor. DJI Inspire 2’yi herhangi bir drone’ dan daha kolay ve daha güvenli şekilde uçurabilirsiniz.

Dji Inspire 2 ile Zenmuse X5S Kamera Kullanımı

Biz Dji Inspire çekimlerimiz esnasında Zenmuse X5S’ i tercih ettik, belik daha sonra X4S ile inceleyip sizlerle paylaşabiliriz.

Zenmuse X5S’den elde ettiğimiz sonuçlar gerçekten dikkat çekicidir. ARRI Alexa’nın renklerine oldukça yaklaştırmakla kalmayıp, 5.2K çözünürlüğü de akıl karıştırıcı değil. Bu tür çerçeve boyutu özellikle havadan çekimlerde çok yararlıdır.

Ayrıca Zenmuse X5S’in mikro dört- üçlük bir sensörü olduğunu ve Alexa’nın super35’de parladığını bilmeniz gerekir. Modelimle yaptığım skinton testi sırasında 45mm Olympus objektifi kullandım, bu objektifi süper35 boyutunda 60mm eşdeğer olacağına inanıyorum. Alexa üzerinde Zeiss 50mm Cp2 makro objektifi kullandım.

DJI, promo videosunda denemesine rağmen bütün filminizi bir drone ile vurmanızı önermek istemiyorum, ancak Inspire 2’nin ARRI Alexa çekimleriyle karıştırılmış yüksek bütçeli film yapımlarında kullanılabileceğini düşünüyorum. DJI Inspire 2 RAW dosyalarının gerçekte ne kadar güçlü olduğunu görmek hoş, küçük ve ergonomik tek operatörlü bir drone  geliyor.

Ve Apple ProRes codec’i var, ancak 4K UHD ile sınırlı olduğunu lütfen unutmayın. Testlerimde, 4K RAW dosyalarının bazı aliasing bozulma yapması nedeniyle 4K ProRes, 4K RAW’dan daha güzel sonuçlar veriyor . Bunun yerine, 4K’de en iyi kaliteyi elde etmek için 5.2K RAW formatta çekmeli ve 4K’ye çevirmelisiniz.

Kameranın düşük ışık altında nasıl performans gösterdiğini görmek için, filmin başlangıcında gece çekimleri aldık. Görüntüler gayet temiz, bu yüzden gece aydınlatılmış bir şehri çekmek Inspire 2 ve Zenmuse X5S kamerayla çok başarılı. ISO 400 civarında çekim yaptık, ancak kaynağı RAW olarak belirlemek zordu.

Daha ileri testler yapacağız ve sonuçları tekrar paylaşacağız.

Inspire 2′ de RAW’ dan LOG’a Dönüşüm

Analizimiz sırasında, hem Inspire 1’ de  hem de Inspire 2’de RAW’ ın en iyi iş akışının bulunması biraz karmaşıktı, bu nedenle süreci ayrıntılı bir şekilde anlatan ayrı bir makale hazırlayacağız. Ayrıca, Inspire 2 Raw ve ProRes D-Log dosyalarının post prodüksiyon iş akışını iyileştirmek ve optimize etmek için kullanılabilen dönüştürme hazır ayarlarını ve LUT’lara da indirebilirsiniz.

DJI Inspire 2 Paketinde Neler Var? – Ekstra Neler gerekir?

Zenmuse X5S kamera ile en üst seviye DJI Inspire 2 Premium modelini tercih ederseniz, size şunu öneririm:

X5S paketi, profesyonelce uçmanız için ihtiyaç duyduğunuz şeylerin çoğuyla birlikte gelir. Bazı kitler 15 mm lens olmadan gelir. Bunu ya da önerilen diğer MFT lenslerinden birini alabilirsiniz.

Drone 2 pil ile gelir. Bunlar yaklaşık 20-25 dakika boyunca uçmanızı sağlar. Daha fazla uçuş zamanı istiyorsanız, daha fazla pil alın. Toplam 8 olmak üzere 3 set daha alacağım. Bu, alanda yaklaşık 2-3 saat geçirebileceğim anlamına geliyor. Ayrıca, bir başka şarj merkezi ve güç adaptörü almanızı öneririm, çünkü bir pil aynı anda yalnızca 2 pil şarj eder ve yaklaşık 90 dakika sürer.

Pilot olmak ve başkasının  da uçuşa dahil olmasını istiyorsanız, bu ikinci bir uzaktan kumanda ile gerçekleştirilebilir. Ve ekstra bir  pervane seti almak, bazı  nedenlerden dolayı arızalanırsa kullanışlı olabilir, tabi her zaman güvende kalmak temennimizdir ancak önlem olarak alabilirsiniz.

Inspire 2 paketi SSD’ler olmadan gönderilecek, bu nedenle bir şey kaydetmek istiyorsanız bunları da almanız gerekecek. Paradan tasarruf etmek istiyorsanız, iki 120GB SSD’ye gidebilir ve sadece ProRes 422 HQ’yi 4K UHD’de kaydedebilirsiniz. 5.2K yapmak istiyorsanız, o zaman iki adet 480GB SSD yararlı olacaktır. Her halükarda, iki tane temin etmenizi öneririm, çünkü tek tek klipleri silemezsiniz ve dosya aktarma SSD’ yi yaşlandırıyor, aynı zamanda bir dosyayı kaybederseniz veya kırarsanız, artık kayıt alamayacağınız anlamına gelir.  SSD okuyucuyu da unutmamak lazım

Sonuç

Şüphesiz DJI Inspire 2 etkileyici bir drone ve DJI’ ın drone teknolojisinde rekabetin ötesinde ilerlediği bir gerçekti. Tek bir operatör  iseniz ve büyük bir ergonomi ve uçan gücü olan bir drone ile aynı zamanda sinema açısından en iyi görüntü kalitesi arıyorsanız Inspire 2 tam size göre… 4K ekranda 5.2K gerçekten etkileyici, ProRes entegrasyonu büyük bir ilerleme .  Inspire 2, Inspire 1’den sonra büyük bir adımdır. Artık tek ihtiyacımız olan şey bu kamera. Bu seçenek, kamera üreticilerinin geri kalanı için ne gibi bir seçenek bırakacak? Merak ediyoruz.

Servisimizde Dji Inspire 2 drone’ unun servis, tamir, bakım ve onarım fotoğraflarını da paylaşacağız.

Related Posts

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1
×
Merhaba 👋
Bana yardımcı olabilir misiniz?
dji servis dji servis dji servis