GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Go Uygulaması Detaylı Anlatım

Dji Go Ana Menü(Main Menu)

Ana menüde Dji Phantom 3’te olmayan ve Dji Phantom 4’te eklenen bir çok özellik göreceksiniz. İlk farkedeceğiniz temel özellik, ekranın üst kısmında göreceğiniz engelden kaçınma özelliğiyle ilgili semboller. Engelden kaçınma özelliği için görüş alanın temsil eden 4 ayrı sembol var. Ekran görüntüsünü aldığımızda sarı kırmızı olarak gördüğünüz çizgiler en üst seviyede bulunmaktadır. Sistem şu şekilde çalışıyor. 20 feete kadar görünen engeller sarı çubuklarla temsil ediliyor. Eğer 20 feet içerisinde bir engel varsa yakınlığa göre sarı çubuklar belirginleşecektir. Başlamak için engelden 2 feet uzaklaşmayı bekleyecektir. Başlamadan engel olup olmadığını uygulamadan görmeden en güzel özelliklerden biri…

İkinci gözünüze çarpacak olan yeni eklenti ise; iniş ve kalkış butonu altına yerleştirilmiş olan yeni uçuş modu ikonu.

Dji Go uygulamasına Dji Phantom 4 ile eklenenler

Mavi olarak ekranda gördüğümüz uçuş modunu(flight mode) seçtiğimizde,  yeni uçuş modu menüsüne girecekseniz. “Follow me” gibi eski moldları ve “Active Track” ile “Tap Fly” gibi yeni modları da eklenmiş olarak göreceksiniz. İlginç bir nokta dikkatimizi çekiyor burda “sport mode”  listeye eklenmemiş. Tahminiz, yeni kullanıcıların “sport mode” uçuşu denemesini önlemek amacıyla eklenmediği yönündedir.

Dji Go Modlar Menüsü

MC ayarları(setting) menüsünü inceleyelim. Yeni uçuş modu(new flight mode) buttonunu burda da görüyoruz. Burada “Sport Mode” yer alıyor; ancak yukarıdaki menü ekranında aktif ettikten sonra “Sport Mode” u görebiliyoruz. Sanıyorum uygulama geliştiricileri burada elle ayar yapma gibi bir şey düşünmüşler. Menü ayarlamaları tam oturmayan yerleri bulunuyor.

P modunda, “P”  konumlandırma yani “Position” ın kısaltmasıdır. Bu mod, “obstacle avoidance”  yani engelden kaçınma özelliğini kullanmak isteyenler veya “active track” gibi özel uçuş modlarından birini kullanmak isteyenler için.

S modunda “S” kısaltması “Sport Mode” u temsilen kullanılmakta. Sport Mode’da temel olarak, Phantom 3’e göre daha hızlı ve daha iyi tutunabilme özelliğine sahip.(stable) GPS ve VPS(visual positioning system yani göresel konumlandırma) hala aktif ancak “obstaqcle avoidance(engelden kaçınma)” ve diğer tüm özel modlar diaktif durumda.

A modunda, gerçekten güçlü bir mod. “A” harfi “Attitud Moode” un kısaltması olarak kullanılıyor. Bu modu ise Phantom 4’ü tek bir noktada tutacak hiç bir şeyin olmadığı anlamına gelir. Uçuş sırasında rüzgar ve tribülans etkisiyle dirift yapacaktır. Dronu sabitlemek pilotun elinde olacaktır. Bu modda kullanan pilotların deneyimli olması gerekmektedir. Çünkü Phantom 4’ün her hangi bir yere çarpmaması ve posizyonunu koruyabilmesi pilotun becerisine bağlıdır. Tabi böyle zor bir mod neden kullanılsın diye düşünebilirsiniz fakat  kullanılması mantıklı olan durumlar da olabilir. Örneğin kapalı ve karanlık bir ortamda uçarken, konum kameralarının görmesi mümkün olmayacaktır ve Gps yeterince uydu görmeyecektir. Böyle bir durumda manuel kontrolle uçabileceğiniz tek seçenek “Attitude Mode” olacaktır.

Gelişmiş Ayarlar, IMU ve Compass Ayarları

MC Ayarlarından(Settings), gelişmiş seçeneğini(advanced) seçerseniz sensör sayfasını(sensor page) göreceksiniz. Bu sayfada yeni IMU ayarlarını(IMU Settings) ve COMPASS ayarlarını(Compass settings) göreceksiniz. Burada kolayca IMU değerlerini IMU 1 ve IMU 2 olarak kontrol edebilirsiniz. Eğer değerleriniz yeşilse her şey mükemmel demektir. Eğer değerleriniz sarıysa hala uçuş yapabilirsiniz ancak yeniden calibrasyon ayarı yapmak iyi bir fikir olacaktır  eğer en iyi performansı istiyorsanız tabi. Eğer değerler kırmızı ise; calibrasyon ayarları yapmak zorundasınız demektir.

Aktif Kullanım Ayarları

Visual Position System”   yani görsel konumlandırma sistemi anlamına gelen yeni bir bölüm de Dji Go uygulamasına yeni eklenen bölümler arasında. Bu bölüm “obstacle avoidance” yani engelden kaçınmasensörlerini en iyi şekilde kullanabileceğiniz yerdir. Bu ekranda ilk ayar “Obstgacle Avoidance” ın açık ya da kapalı olmasıdır.

İkinci ayar; anlamı dokun uç olan “Tap Fly”  ayaqrıdır. Bu özelliği açtığımızda, Phantom 4 engelle k
arşılaştığında üzerine gitmek yerine engeli algılayıp yanından geçecektir.(tabi yapabilecek yerde ise) Bu özelliği açtıktan sonra test etmek için çok hız yapmadan kullanmak yararınıza olacaktır. Test uçuşundan sonra hızlı deneyimlere geçebilirsiniz.

Son ayar ise “Active Track” için bir özelliktir. Geriye uçuş anlamına gelen “Enable Backward Flying” ı aktif ederseniz. Phantom 4 sizi izlerken geriye dönebilecektir. Bu özellikte önemli bir nokta ise ani dönüşlerde Phantom 4’ün takip mesafesini koruyabilmesidir.


Kırımsız uçuşlar diler; her durumda dji servisi olarak bize ulaşabileceğinizi hatırlatırız.

1 comment

Thanks, great article.

Comments are closed.