GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Drone Tamir ve Servis Süreci

Dji Drone Tamir ve Servis

Hobiciler için önemli bir marka olan Dji drone’  larının kullanımı kadar servis ve tamir süreci de çok önemlidir. Eğer drone kullanmaya yeni başladıysanız ve dji marka bir drone’ a sahipseniz; drone uçurmak yanında diğer hususlar hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Dji Teknik Servis süreci de sizin için en önemli hususlardan bir tanesidir. Bu konularla ilgili detaylı bilgilendirme yaparak uçuş güvenliğinize yardımcı olmaya çalışacağız.

Drone İlk Kurulumu

Dji kendi destek kanallarından, drone’ larla ilgili kutudan nasıl çıkarılması gerektiği ve ilk uçuşa nasıl hazırlanması gerektiği konusunda videolar yayınlamaktadır. Her yeni ürün için bazı önemli noktalar veya değişiklikler olabiliyor. Firmamız bünyesinde de her yeni ürün incelenir ve önemli noktalar sitemiz üzerinden paylaşılır.(Örn; phantom 4 ilk kurulum)

Yeni bir drone aldığınızda öncelikle kutuda olması gereken parçaları kontrol etmelisiniz. Herhangi bir eksik parça yoksa uçuşa hazırlık için drone parçalarının doğru bir şekilde takılması gerekir. Mesela drone pervanelerinin takılması için Dji, renk kodlarını kullanmaktadır; beyaz işaretlenmiş pervane beyaz motora, siyah işaretlenmiş pervane siyah motora takılmalıdır. Yeni drone’ lardan biri olan Dji Mavic Pro’ da pervane takılı olarak kutudan çıkmaktadır. Dikkat edilecek nokta ise katlı bir şekilde kutudan çıkan pervaneleri açarken dıştan içe doğru açmak olacaktır. Drone teknolojisi giderek gelişmekte ve değişmekte olduğu için kurulumu, kullanımı, güncelleme adımları, kalibrasyon aşamaları da farklılık gösterebilmektedir. Bu yüzden araştırmadan herhangi bir işlem yapmak, cihaza zarar verebilir.( Sitemizde tüm ürünlerin ilk kurulumunu bulabilirsiniz.)

 

Dji teknik servis: Drone sektörünün öncüsü Dji marka drone, kamera tamiri, bakımı ve onarımı için kullanılan bir tanımlama haline dönüşmüştür. Drone servis süreçleriyle ilgili sık sık bilgi vermeye çalışıyoruz.

İnsansız Hava Aracı olarak dilimize geçen drone’ ların kullanım oranı ülkemizde oldukça arttı ve artmaya devam etmekte. Drone, uzaktan komuta ile yönlendirebilen, donanımına göre belirli bir süre havada kalabilen, kamera ile görüntü veya video kaydedebilen araçlardır.  Drone’ lar  yaygın olarak hobi amaçlı ve ticari amaçlı kullanılmaktadır.  İzlediğimiz bir çok film sahnesi artık drone çekimiyle yapılmaktadır. Sinema, haber, konser, festival, organizasyon çekimi v.b. bir çok alanda drone etkili bir rol oynuyor.

Hobi amaçlı basit kullanımlarda birkaç marka var ancak, profesyonel deneyimler yaşayabileceğiniz tek marka Dji’ dır. Dji’ ın drone konusunda çok geniş bir skalası var diyebiliriz. Her sektör için ve hobiciler için çeşitli model drone’ lara sahip bir firma hatta zaman zaman kendi ürünleri arasında rekabet oluşturabilmekte. Inspire serisi, Phantom Serisi, S-1000, Ronin serisi, yeni bir boyutta ürettiği Mavic Pro gibi çok çeşitli drone’ lara sahip.

Dji teknik servisinde; drone tamirinin, bakımının ve onarımının çok hassas olduğunu sizlere hatırlatırız. Drone kullanımının son birkaç yıldır ülkemizde arttığından bahsetmiştik, bununla beraber bir çok dji teknik servisi piyasada yer almıştır. Ancak sadece drone kullanabilmek ve elektronikten anlamak kesinlikle drone servisi için yeterli değildir. Bunların yanında drone anatomisini iyi analiz etmek, yeni eklenen teknolojileri özümseyebilmek, olası arızaları önceden tespit edebilmek çok önemlidir. Dji Servis konusunda tecrübeli bir firma olarak sizlere önemle hatırlatırız. Çünkü yanlış bir müdahale drone’ u daha çok zarar verebilir ve tamir maliyetini arttırabilir.

Dji Go Uygulaması

Dji, kendi drone’ larının kontrolü ve daha rahat kullanımı için Dji Go uygulamasını geliştirmiştir. Dji Go Android veya IOS işletim sistemi kullanan mobil cihazlara kurulur. Uçuşunuzu kontrol edebilirsiniz, modları ve özellikleri etkin olarak kullanabilirsiniz. Ayrıca güncelleme veya kalibrasyon gerekli olduğunda uygulumada uyarı olarak görebilirsiniz. Yani Dji Drone’ larını uygulamayla senkronize olarak geliştirmektedir. Bilgisayar üzerinden ise hava aracını için gerekli yönlendirmeleri yapabileceğiniz program Dji Asistant’ dır.

Dji Drone Güncellemesi Ne Zaman ve Nasıl Yapılır?

Dji kullandığınız model cihaz için yeni bir güncelleme çıkardığında, Dji Go ekranından görebilirsiniz. Güncelleme uyarısı aldığınızda cihaz güncellemesi yapmanız gerekir. Yine güncelleme yaparken de adımları doğru izlemeniz gerekecektir. Kumanda güncellemesi, batarya güncellemesi ve hava aracı ve drone güncellemesine ayrı ayrı dikkat etmeniz gerekir. Yazılım uyuşmazlığından bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Servisimizde sık rastladığımız durumlardan bir tanesi de güncelleme hatalarıdır. Blogumuzda, her bir güncelleme için adımlarını detaylı ve resimli olarak sizlerle paylaşmaktayız.

Dji Drone Kalibrasyonu Nedir ve Nasıl Yapılır?

Drone kalibrasyonu: Drone üzerinde bir çok sensör ve IMU mekanizması bulunmaktadır. Sensörler cihazın görüş ve konumlandırma sistemini sağlar. IMU ise drone üzerindeki ölçüm sistemidir. Dolayısıyla bu birimlerin doğru bilgi içermesi çok önemlidir. Zaman zaman sensör ve IMU’ da sapmalar meydana gelmektedir. Kalibrasyon yaparak tekrar drone üzerinde bulunan bu önemli birimlerin doğru bilgiye ulaşması sağlanır.

Drone için çeşitli kalibrasyonlar mevcuttur.(IMU, sensör, gimbal…) Herhangi bir kalibrasyon gerekli olduğunda uygulama üzerinde yine bildirim olarak görebilirsiniz. Kalibrasyon güvenli uçuş için çok önemlidir. Kalibrasyon adımları dikkatle uygulanmalı ve kalibrasyon esnasında çevrede metallerin olmamasına dikkat etmelisiniz.  Dji marka drone modelleri için kalibrasyon adımları farklı olabilir.