GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Inspire 2 ve Uyumlu Kameralar

DJI Inspire 2, çıktığı andan itibaren, profesyonel görüntü yönetmenlerinin ve hava fotoğrafçılarının gündemine oturdu.

DJI Inspire 2, çıktığı andan itibaren, profesyonel görüntü yönetmenlerinin ve hava fotoğrafçılarının gündemine oturdu. Warner Bros çoklu bir lansman olayı ve canlı sahne çekiminden oluşan seyirci demosu ile, hedef pazarlarına ürünü tanıtmıştı.

Inspire 2’yi düşünenler için iyi bir haber, DJI’nin olağanüstü yeni Zenmuse kameralar çifti ile zorlu bir pazara girişlerini yedekleyebilmesidir. X4S ve X5S, insanların drone görüntülerinden beklemek için gelmiş oldukları kaliteden büyük adımlar atıyor.

Uzun metrajlı filmlerden canlı yayına, yerinde yayınlara ve hatta endüstriyel kullanım durumlarına kadar her şey için uygundur; Inspire 2 tamamen hava kamerasını yeniden icat etti.

Zenmuse X5S ve X4S

X4S ve X5S’in yeteneklerini ve entegrasyonunu öğrenmeden önce, her iki model için de tam özelliklerini inceleyelim.

Zenmuse X4S

DJI Inspire 2’ye daha uygun fiyatlı eşlik eden Zenmuse X4S, Phantom 4 Professional’dan biraz daha iyi video ve görüntü kalitesi sunacaktır. Bununla birlikte, P4 Pro, inanılmaz bir havadan görüntü elde edebilen bir kamera ile tüketici dörtgenlerini değiştirdi.Sinema kalitesinde görüntülere ihtiyaç duymayan kullanıcılar için kesinlikle göz önünde bulundurulması gereken seçenek budur.

X4S,  20MP, 1 inçlik sensör ve ISO 12,800’e kadar olan özellikleri ile  güçlü bir fotoğraf makinesidir. DJI, X4S’in dinamik aralığını X3’e göre 1 durak ilerletti ve hava çekimlerini bir sonraki seviyeye getirmek için düşük distorsiyon lens tasarladı. Sensörle birleştiğinde, 24mm asal lens, yüksek çözünürlükte 84 ° FOV ve 11.6 dinamik aralık durağı sunar.

Kompakt, amaca uygun 8,8 mm / F2,8-11 lens bulunan X4S kompakt boyutları için etkileyici güçlü  bir kameradır. Katı MTF derecelendirmesi ve alçak geçiren filtrelerin bulunmaması, elle kullanılan yer çekimleri için bir öğenin yanı sıra mükemmel bir havadan görüntü aracı olmasını sağlar.

1/2000’e kadar olan hızlarda bir ‘yaprak kepenk’ işleten X4S, hızlı hareket eden nesnelerin izlenmesinden kaynaklanan sarsıntılı obtüratör sorunlarını ve bozulmayı ortadan kaldırır. Bu Inspire 2’nin hızının artması için mükemmel bir uyum ve hızlı, pürüzsüz çekimler sağlar.

Inspire 2’nin CineCore 2.0 sistemini kullanan Zenmuse X4S, 100Mbps bit hızında H.265 kullanarak H.264 ve 4K’yi 30fps’de kullanarak 60Kps’de 4K kaydedebilir. Bu aynı zamanda, Burst Mode’da 14fps’e kadar JPEG ve DNG fotoğraflarını çekmenizi ve kayıt yaparken görüntüleri almanızı sağlar; böylece ideal fotoğrafı yakalamaktan kaçınamazsınız.

Oldukça reaktif, hafif entegre bir gimbal; X4S, ± 0.01 ° hassasiyet seviyesine sahiptir ve yenilikçi bir sönümleme sistemi ile çekimleri sorunsuz bir şekilde tutar. Mekanik tasarımı ve kablolaması nedeniyle yalnızca 320 ° dönüş kapasitesine sahiptir, ancak Inspire 2 gerektiği takdirde ilave 40 ° eğim yapabilir.

The Zenmuse X5S

Ardından DJI, X5S ile havadan görüntüleme kalitesinin doruk noktasına geliyoruz.

Bu yeni Zenmuse fotoğraf makinesi, DJI’ ın önceki modellerinden ayrı olarak ayarlanmış yükseltilmiş bir yerleşik Micro 4/3 sensörüne sahiptir. 3.4 μm’lik bir piksel ve 12.8 durak dinamik aralıkla 20.8MP kalitesiyle övünen Zenmuse serisinin tartışmasız kralı budur.

Yükseltilmiş olmasına rağmen, X5S yine de 9-45 mm arasında odak uzaklığı aralığında bir dizi mercek için destek sağlayan standart bir Micro 4/3 desteği kullanıyor. Belirli modeller için aşağıya bakın.

Olympus M.Zuiko 12mm / 2.0
Olympus M.Zuiko 17mm / 1.8
Olympus M.Zuiko 25mm / 1.8
Olympus M.Zuiko 45mm / 1.8
Olympus M.Zuiko 9-18mm / 4.0-5.6
DJI MFT 15mm / 1.7 ASPH
Panasonic Lumix 15mm / 1.7
Panasonic Lumix 14-42mm / 3.5-5.6 HD
Not: Bu merceklerin bazıları için dengeleme halkasına ihtiyacınız olacaktır, satın almadan önce mutlaka kontrol edin.

CineCore 2.0’ı uygulayan X5S, CinemaDNG 12bit1 ve Apple ProRes 422 HQ’de 5,2 K’ye, Apple ProRes 4444 XQ’da (alfa yok) 30 K adıma kadar 4K çözünürlükte çekim kapasitesine sahiptir.

Diğer taraftan, H.264’te 4K 60fps videolar veya H.264 / H.265 ile 30fps’de 4K fazla örneklemeyi içerdiğinden, bu iki formatla sınırlı değilsiniz. Her iki seçeneğin de bit hızı 100Mbps’dir.

Not: Hem CinemaDNG hem de Apple ProRes, bu makalenin son bölümünde daha ayrıntılı olarak açıklanan lisanslara ihtiyaç duyar.

Kullanıcılara MicroSD’ye 14,8ps’lik 20,8MP’lik hareketsiz görüntü çekme seçeneği sunan veya CINESSD’i 20fps’de aynı görüntü kalitesi seviyesini kullanırken sunan patlama modu da var. Bu özellik, çekimlerinizin akışını kesintiye uğratmadan fotoğrafların çekilmesine olanak tanıyan bir kayıt parçası olarak kullanılabilir.

Tüm bu profesyonel düzeyde görüntülerin tam potansiyeline ulaşmasını sağlamak için DJI, X5S gimbal’ının stabilizasyonunu da yükseltti. Özel bir işlemciyle güçlendirilen 3 eksenli bir sistem inanılmaz derecede hassasiyet sağlar (± 0.01 °). Yeni ve geliştirilmiş mekanik olarak sınırlı tasarım ve dahili bir sönümleme sistemi, 360 ° dönme (uçak yaw dahil) ile pürüzsüz görüntüler sağlar.

Cinema5D tarafından test edilen bu fotoğraf makinesi profesyonel sinemacılar için popüler bir seçenek olan ARRI ALEXA MINI’ye bile rakip. Renk ve veri saklama açısından, şaşırtıcı nitelikte büyük bir boşluk yok. X5S, ortak ürünü olan X4S’den daha büyük bir fiyat etiketine sahip olabilir, ancak kalitede adım atmak her kuruşu haklı çıkarır

Anahtar Karşılaştırmalar: X5S ve X4S

İşte sizin için doğru Zenmuse seçerken göz önüne almanız gereken birkaç karşılaştırma noktası.

  • Zenmuse X5S, X4S’den çok daha keskin hareketsiz görüntüler sunar; bu, X5S tarafından çekilen fotoğraflarda daha kaliteli kalındığı için çekimleri yakınlaştırırken belirgindir.
  • X5S’nin daha büyük objektifi, daha fazla parlama örneği olması muhtemel olduğu anlamına gelir, ancak her iki fotoğraf makinesi de sert ışık koşullarında muhteşem fotoğraflar çekme kapasitesine sahiptir.
  • Her iki model de, sensörler tarafından alınan veri miktarından ötürü, yüksek seviyede vurgulama ve gölge iyileştirme özelliğine sahiptir.
  • X5S, düşük ışık ortamlarında zorlu durumlarda X4S’den daha iyi performans gösterir, örneğin sert aydınlatma izole örneklerle karanlık bir ortamda çekim yaparken.
  • Pilotlar  Inspire 2′ yi kullanmaya başladığında, bu listeye ek olarak başka kriterleri de inceleme ihtiyacı duyabilir.

Akıllı Algılama Çözümleri

Orijinal Phantom 4’ün piyasaya sürülmesiyle sağlanan gelişmeler sayesinde, engel önleme artık DJI ürünlerinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Inspire 2  uçaklarınızın daha zorlu çekim ortamlarında bile güvenli kalmasını sağlayan bir dizi sensör ile kuşatılmıştır.

Inspire 2, DJI’ ın saatte 34 mil hıza  kadar tam koruma sağlayacağını iddia eden 30m’lik bir nesnenin algılanmasını sağlayan ileri ve aşağı doğru görüş sistemlerine sahiptir. Ayrıca kapalı bir alanda uçmak istiyorsanız uçaktaki 5m mesafedeki engeller tespit edebilen yukarı doğru bakan kızılötesi bir sensör var.

Bu kaçış sensörleri normal uçuşlar, Return to Home ve uçaklara entegre edilmiş her Akıllı Uçuş Modu sırasında çalışırlar. Spor Modunda aktif değillerdir, bu nedenle geniş açık alanlarda yarıştığınızdan emin olun.

Inspire 2’nin sensör dizisinin görsel bir temsilini görmek için aşağıdaki diyagramı inceleyebilirsiniz.

Kamerayı Kontrol Etme

İster X4S , ister X5S kullanın Inspect 2’nin fotoğraf makinesini kullanmak çok kolay… Evet, üst düzey bir profesyonel teçhizat,sadece çekiminize odaklanmanıza, kontrollerin sezgisel olmasına ve  Inspire 2’nin  mükemmel bir iş çıkarması için tasarlandı.

Inspire 1 serisinde olduğu gibi çift operatörler ile de uçabilirsiniz. Birisi kamerayı kontrol ederken diğeri hava aracını kontrol ediyor. Çift kumanda sistemei, daha eski modellerde görüntü kalitesini garantilemek için en etkili yol olmasına rağmen, Inspire 2, yeni FPV burun kamerası şeklinde ikinci bir operatöre ihtiyaç duymadan muhteşem görüntüler ve çekimler yapma seçeneği de sunuyor. Bu hem uçakları hem de kamerayı aynı anda kontrol etmeyi basit bir yönteme dönüştürüyor.

Kamerayı Inspire 2’nin Uzaktan Kumanda ile nasıl kontrol edebileceğiniz hakkında tam bir açıklamayı bir sonraki yazımızda aktaracağız.

CINESSD ve Lisanslar

Yeni bir kalite düzeyi ile Inspire 2 CINESSD serisi şeklinde yeni bir depolama kapasitesi seviyesi gelir. Inspire 2’nin görüntü kalitesini gerçek anlamda farketmek için yine bir Micro SD kart üzerine kayıt yaparken kendinize bir DJI CINESSD bulmanız gerekecek.

X5S kameranızın sunabileceği şeylerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, DJI CINESSD’in en az 240GB sürümüne (eğer değilse, 480GB’a) gideceğinizi öneriyoruz. 120GB sürümü yalnızca kapasiteyi değil, aynı zamanda çekebileceğiniz kaliteyi de sınırlıyor.

Zenmuse X5’den beri bazı değişiklikler yapıldı, bu da CINESSD CineCore 2.0 sisteminin uçağa entegre edildiğini ve SSD’lerin artık gimbal birimine yerleştirilmesinin gerekli olmadığını gösteriyor. CINESSD cihazınızı Inspire 2 uçaklarıyla kullanmak için pil yuvaları arasındaki çok arkada bulunan yuvayı bulun ve kartınızı takın. Dosyaları dışa aktarmak için, kartlar ile bilgisayarınız arasında aracılık yapan DJI CINESSD İstasyonuna ihtiyacınız olacaktır.

Related Posts