GSM: 0532 583 00 20 |
0 (216) 418 89 08
0 (216) 418 89 08
whatsapp 0532 583 00 20

Dji Drone Servis

Dji Phantom serisinin son cihazı olan Phantom 4 Pro hakkında, merak ettikleriniz, teknik detaylar, kullanım incellikleri, akıllı modları ve donanımsal yapısı...

Dji Phantom 4 Pro Drone Servis

Dji Phantom 4 Pro, şuan için en iyi özelliklere sahip phantom drone modeli… Genelde herkesin kaza(crash) yapmadan  uçurabileceği bir drone olduğu söyleniyor. Ancak yine de dikkat etmemiz gereken noktalar vardır:

1)Herkes o kadar rahat Dji Phantom 4 ile uçamaz en azından başlangıçta,

2)Kaza yapmamak için bir sürü önlem alınmış; Phantom 4’ teki yetersiz özellikler geliştirilmiştir. Sensörler iki takım olarak entegre edilmiştir, böylece engelden kaçınma daha da güçlendirilmiştir. Ama yine de kullanım incelikleri ve hangi modda hangi özelliğin aktif ya da pasif olduğunu bilmek gerekmektedir.

Dji’ın çıkardığı her yeni modelde uçuş giderek kolaylaşmakta, hava fotoğraf ve videolarının kalitesi artmaktadır. Dji artık kendi rekabetini kendi oluşturmaktadır. Ancak bu çeşitlilikten kendi de yorulmuş olmalı ki eski modeller üzerine satışını durdurmaya başlamıştır.

Dji Phantom 4 Pro ile ilgili kazalarda(crash) servis süreci olarak ele aldığımızda; Phantom serisi içerisinde, Phantom 4 Pro’ nun yeni bir ürün olmasına rağmen servis süreci daha rahat ve çözüme daha kolay ulaşılabilmekte. Daha önceki makalelerimizde  Dji Phantom 4’ ün iç yapısını donanımını teknik olarak anlatmıştık. Diğer Phantom ürünlerine göre nelerin değiştiğine dikkat çekmiştik. Dji da her teknolojik firma gibi yeni ürünlerinde  kendini her yönden geliştirmekte ve Phantom 4’ te de donanım olarak da geliştirmiş ve olası kırımlarda daha az hasarla kurtulabilmesi için değişiklikler yapmıştır.

Dji Phantom 4 Pro çıktığı ilk günden itibaren uçuşu kolaylaştıracak, yani pilota daha az iş düşecek ve kaza(crash)  yapmayı zorlaştıracak özellikleriyle herkesi şaşırttı. Gerçekten diğer Dji Phantom serisine bakıldığında hızlı bir gelişmeye sahip  olarak boy gösterdi.

Biz de Emka Drone olarak Dji Phantom 4 Pro’nun servis açısından inceleyecek olursak, parça temininin kolay olmasından, arızanın veya hasarın olduğu donanım parçasının değiştirilmesiyle çözüme gidildiği için alınan sonuç orijinalle eş değerdir.

Diğer Dji Phantom sürümlerinde, basitleştirilmiş kontroller, etkileyici kamera yükseltmeleri gibi özellikler eklenerek devam etmiştir. Ancak uçuşlar hep pilot istemiştir, özerk uçuş özelliğinden yoksundur. Phantom 4’ ten sonra bu özellik eklenmiştir ve Phantom 4 Pro’ da da devam ettirilmiştir.

Geçmiş sürümleri düzgün özellikler-tutuşunu iticiler, basitleştirilmiş kontroller, etkileyici kamera yükseltmeleri, yeni akıllı uçan dahil Oysa modları-Phantom hep pilotlar istiyorum drone özerk uçuş özelliklerini yoksun.

Phantom 4 ise herhangi bir nesneyi takip etmeyi sağlayacak  engelden kaçınma(obstacle avoidance) özelliğine sahiptir ve daha geniş bilgisayar vizyonu içerir.

Dji Phantom 4 Pro’ da, ActiveTrack Mod daha güçlüdür. Çünkü engelden kaçınma için çift takım sensör kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde çift takım IMU kullanılarak olası yanlışlık engellenmektedir.

Dji Phantom 4 Pro’yu ilk gördüğümüzde tasarımından etkilendik; daha küçük ve daha akıcı olması, Dji Phantom kasasının yeniden tasarlaması, daha iyi bir pil ömrüne sahip olması(30 dakika), motorunun geliştirilmesigibi bir çok özelliğinden…

Phantom 4 Pro da, tamamen GPS’ e bağlı olmadan drone konumunu öğrenebileceğimiz, kameralar ve sonar sensörlerden bir dizi içeren “Görsel Konumlandırma Sistemi(Visual Positioning System)” bulunmaktadır.

Ek atalet ölçüm ünitesi (IMU) ile birlikte Phantom 4 Pro ile uçarken etkileyici istikrarı hissedersiniz.  Hafif rüzgarda cihaz hantallaşmaz ancak çok rüzgarlı havada uçuş yapmaktan kaçınmalısınız. Kamera,çekim kalitesi 12MP’ de  4K video çekiyor. Yeni pusula tasarım belirgin pürüzsüz video çekimi sağlar.

Sürekli crash(kaza) yaşayan drone kullanıcıları için şüphesiz Phantom 4 Pro’ nun engel kaçınma(Obstacle Avoidance) özelliği müthiş bir özelliktir. Görsel izleme(Visual tracking)  ve ekranda bir alana dokun özelliği (tap an area) çoğu pilot için kullanışlıdır.

Phantom 4 Pro ilk alan kullanıcıların muhtemelen başarısız girişimleri oldu.  Geçmiş deneyimlerden de anlaşıldığı üzere, çok az drone kutudan çıktığında uçuşa hazır.  Dji Phantom 4 Pro’da bir istisna yapmamış. Öncelikle bataryaların şarj edilmesi ve  kalibrasyon yapılması gerekir. Dji Go 4 uygulamasının, Dji Phantom 4 Pro ile bağlı olan mobil cihaza yüklenmesi gerekmektedir.

Dji Phantom 4 Pro ile uçuş, eski sürüm cihazlara göre daha kolaydır, ancak özerk bir drone değildir. Sadece ileriye doğru uçuş yaparken nesne kaçınma özelliği çalışır. Bu yüzden acami pilotların cihazın yönünden emin olması gerekir. Kırmızı ışıklar, drone burun işareti, sağ tarafa bakacak şekilde olmalıdır.

Sport Mode, Phantom 4 Pro içerisinde bulunan hiçbir özelliği kullanmayan ve tamamen pilot kontrolüne kalmış olan bir mod. Eğer iyi bir drone kullanıcısı değilseniz spor mode kullanmanız zor olacaktır. Spor Mode kullanmanın Phantom 4 Pro cihazı için yanlış tercih olabileceğini daha önce de belirtmiştik; ancak eğer kapalı ve yeterli yükseklik olmayan bir alandaysanız ve Dji Phantom 4 Pro uydu yakalamakta zorlanıyorsa tabi ki Spor Mode tercih etmek mantıklı olacaktır. Bunun dışında kontrol bende olsun zoru severim diyorsanız yine tercih sizin…

Spor Mode kullanmanın zorluğundan bahsettik, servisimize gelen Phantom 4 Pro cihazlarında karşılaştığımız kaza(crash) nedenleri arasında bolca Spor Mode kullanımıyla karşılaşmaktayız. Engelden kaçınma özelliği(Obstacle Avoidance), maalesef Spor Mode’ da çalışmayacaktır.

Dji Phantom 4 Hakkında:

  • Phantom 4 Pro şu an  en iyi Phantom, uçmak için mutlak heyecan ve fantastik bir fotoğraf aracıdır.
  • TapFly, Active Track, Obstacle Avoidance gibi akıllı mod özellikler tam olarak kullanabildiğinizde gerçekten mükemmel, ama tam hakim değilseniz tam bir kaza(crash) nedeni olacaktır.
  • Eğer Dji Phantom 4  Pro sizin başlangıç dronunuz ise iyi bir tercih olduğunu bilin ama yine de dikkatli olun.
  • Profesyoneller için ve drone tutkunları için kesinlikle müthiş bir cihaz.

Related Posts

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Kişi oy verdi, 5 üzerinden ortalama puan: 5,00. Bu yazıya oy vermek ister misiniz?)
Loading...
1
×
Merhaba 👋
Bana yardımcı olabilir misiniz?
dji servis dji servis dji servis